Objawy i naprawa – USZCZELKA POD GŁOWICĄ

Zapewne każdy kierowca odwiedził kiedyś warsztat samochodowy.

Chyba od zawsze wizyta tam nie kojarzyła się dobrze, gdyż z góry wiadomo było, że będzie się ona wiązać z mniejszym lub większym wydatkiem. Jedna z takich wizyt to ta, kiedy mamy podejrzenia lub też pewność, że uszkodzeniu uległa uszczelka pod głowicą. W tym artykule postaram się nieco przybliżyć wszystkie niezbędne informacje o niej, sposoby jej wymiany oraz przyczyny i objawy jej uszkodzenia. Jak sama nazwa wskazuje uszczelka ta umieszczona jest pod głowicą. Nie jest to element eksploatacyjny i właściwie nie powinien ulegać uszkodzeniu.

Narzędzia do naprawy i diagnostyki silnika

Niekiedy jednak bywa inaczej. Dokładniej znajduje się ona pomiędzy głowicą, a kadłubem silnika. Do jej zadań należy odizolowanie oleju oraz płynu chłodniczego, ponieważ ich temperatury w czasie działania silnika są skrajne. Ma ona również zapobiegać przedostawaniu się płynu chłodniczego do cylindrów. Uszczelka wytrzymuje gwałtowne zmiany temperatur, ale też wysokie ciśnienie dochodzące do około 200 barów, powstałe w komorach spalania. Jakie są, więc objawy uszkodzenia uszczelki?

Główne z nich to:

  • nierówna praca silnika ustępująca zaraz po nagrzaniu
  • regularne ubytki płynu chłodniczego (nie muszą one świadczyć o uszkodzeniu uszczelki)

Większość kierowców myśli, że za nierówną pracę silnika odpowiada silniczek krokowy, a za niski poziom płynu chłodniczego w zbiorniku nieszczelny układ chłodniczy, jednak cała wina może stać po stronie pękniętej uszczelki pod głowicą. Aby dokładnie zdiagnozować problem najlepiej udać się do mechanika, aby ten przeprowadził odpowiednie badania techniczne, które pozwolą na sprawdzenie stanu uszczelki. Badania te zazwyczaj polegają na sprawdzeniu ciśnienia sprężenia mieszanki paliwowo-powietrznej w cylindrach. Jeśli ciśnienie na jednym z cylindrów jest zbyt niskie dla dokładnego ustalenia przyczyn nieszczelności przeprowadza się jeszcze tak zwaną próbę olejową, a polega ona na wlaniu małej ilości oleju do cylindrów o niskim ciśnieniu. Jeśli niskie ciśnienie ciągle się utrzymuje oznacza to nieszczelne zawory lub też właśnie pękniętą uszczelkę pod głowicą. Dużo łatwiej zdiagnozować tą usterkę w zaawansowanym jej stadium.

TESTER DIAGNOSTYCZNY SNAPON

Objawami, wtedy mogą być:

  • skoki temperatury silnika
  • płyn chłodniczy w oleju
  • olej w płynie chłodniczym

Przyczyny uszkodzenia uszczelki są bardzo różne poprzez źle skonstruowany silnik, który się przegrzewa jednocześnie niszcząc uszczelkę. Czasami winni są użytkownicy samochodu, którzy podczas, gdy silnik jest zimny wkręcają go na wysokie obroty. To tylko niektóre z przyczyn uszkodzenia uszczelki pod głowicą. Często przyczyną przegrzewania się silnika może być niewłaściwie działający układ chłodniczy, nieumiejętnie założona instalacja LPG, stosowanie niewłaściwego płynu chłodniczego lub też nieprawidłowy montaż uszczelki pod głowicą. Teraz czas na krótki opis tego w jaki sposób samemu wymienić uszczelkę. Oczywiście najlepiej od razu zlecić to mechanikowi, jednak wtedy koszt wymiany będzie znacznie wyższy, a zaczyna się on od kilkuset złotych do czasami nawet kilku tysięcy złotych.

Warto pamiętać, o tym, aby wymieniając uszczelkę od razu wymienić, także uszczelniacze oraz pierścienie tłokowe, gdyż jeśli tego nie zrobimy niedługo po założeniu nowej uszczelki może się okazać, że do wymiany nadają się jeszcze uszczelniacze oraz pierścienie. Zatem, aby wymienić uszczelkę pod głowicą należy odłączyć cały osprzęt uniemożliwiający jej demontaż. Należy zdemontować również pasek lub łańcuch rozrządu. Następnie należy odkręcić śruby od głowicy, oczywiście w kolejności zalecanej przez producenta. Po demontażu głowicy należy usunąć resztki zniszczonej uszczelki, a pozostałe po jej miejsce starannie oczyścić i odtłuścić, jednocześnie uważając, aby żadne brudy niedostały się do silnika. Następnie nakładamy nową uszczelkę, dla lepszego efektu można przykleić ją również specjalną masą uszczelniającą.

Następny krok to przykręcenie głowicy. Jeżeli jednak mamy podejrzenia, że nie przylega ona dokładnie do uszczelki należy poddać ją planowaniu. Po przykręceniu głowicy “składamy” cały silnik i na tym kończymy naszą pracę. Nie jest to, więc łatwe, dlatego należy się zastanowić czy zabierać się za to samemu.

 

żródło: https://www.tools-tech.pl/uszczelkapodglowica

Post Author: Tomek Krzywski

Motoryzacja, narzędzia, jedzenie wszystko co mnie fascynuje życiu. Mam też dwie piękne dziewczyny 5letnią Anię i żonę Justynę.

Dodaj komentarz